تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

تاریخ خوب و تاریخ بد

  طی چند سالی که دروس تاریخ دوران اسلامی را تدریس می­ کنم معمولا در جلسه اول راجع به اهمیت و فایده تاریخ صحبت می کنم و نظر دانشجویان را در این خصوص جویا می شوم. دانشجویان نیز نظرات خود را اعلام می کنند؛ عده ای برای تاریخ اهمیت قائلند و برای آن فوایدی را بر می­ شمارند و دلایل خود را نیز بیان می کنند؛ برخی نیز بر این نظرند که جز سرگرمی فایدۀ دیگری در مطالعه تاریخ نیست و ... سال گذشته در یکی از کلاس ها که این بحث را پیش کشیدم، یکی از دانشجویان گفت: اگر تاریخ امام حسین(ع) را بخوانیم خوب است، اما تاریخ ایران و کوروش به درد نمی­ خورد. به او گفتم: احتمالا منظور شما این است که امام حسین چون امام و معصوم بوده و با قیام خود حرکت بزرگی را انجام داده تاریخش خوب است، اما کوروش چون پادشاه بوده تاریخ او خوب نیست. جواب داد بله؛ گفتم: بنابراین تاریخ یزید را هم نباید خواند، چون آدم فاسدی بوده، گفت: خدا لعنتش کند...

     چند سال پیش بحث حذف تاریخ ایران پیش از اسلام و تاریخ پادشاهان از کتب درسی مدارس توسط عده ­ای مطرح شد که موافقان و مخالفانی داشت. زمانی­ که این بحث­ مطرح می­ شد، انتخابات مجلس نهم در پیش بود و در خصوص اینکه آیا مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد یا نه؟ بحث می­ شد. به یادم دارم  همکاری می­ گفت: «باید شرکت کنیم، زیرا 3000 سال خون داده ­ایم تا این انقلاب را به دست بیاوریم، باید از خون­ های ریخته شده در این 3000 سال محفاظت کنیم». جالب این که  ایشان از کسانی بود که با تاریخ ایران پیش از اسلام میانۀ چندانی نداشت.

     کسانی که با تاریخ برخی دوره ­ها، بعضی سلسله ­ها، برخی اشخاص و بعضی کشورها مخالف اند، به طور مسلم با تاریخ و اهمیت آن آشنا نیستند و تنها بر اساس گرایش­ های سیاسی و مذهبی خود به تاریخ نگاه کرده و آن را تفسیر می کنند؛ مانند این دوستمان که علی ­رغم مخالفت با تاریخ ایران پیش از اسلام، به قول خودش احترام خون­ های ریخته شده در 3000 سال گذشته را پاس می دارد. این در حالی است که 1600 سال از این 3000 سال دوران پیش از اسلام را در بر می ­گیرد. علی ­الظاهر این افراد دنبال آن­ اند تا تاریخ انسان­ های خوب و بد، به عبارتی تاریخ ظالمان و مظلومان را از هم تفکیک کنند؛ آنان تنها تاریخ خوبان را مفید می دانند. اما اینجا این سوال پیش می ­آ­ید که آیا تاریخ انسان­ های خوب را می ­توان با کنار گذاشتن انسان­ های بد مطالعه کرد؟ اگر ما می­ خواهیم مظلومان تاریخ را بشناسیم نباید کسانی را که به آنان ظلم کرده­ اند، بشناسیم؟ اصلا مگر می ­شود تاریخ امام حسین(ع) را بدون یزید مطالعه کرد؟ در حالی­ که یک طرف جریان قیام امام حسین یزید است. قرآن کریم داستان موسی را با فرعون، داستان ابراهیم را با نمرود و تاریخ پیامبر اسلام را با مشرکان و کافران بیان می­ کند.

     انسان­ های خوب و بد با هم کنش ­گران حوادث گذشته بوده ­اند؛ بنابراین برای به دست آوردن اطلاعات دقیق و درست از حوادث گذشته باید تمامی عناصر آن را مطالعه کرد. نمی ­توان آن­ چه را که در گذشته اتفاق افتاده است انکار کرد و بخشی از آن را چون با افکارمان نمی­ خورد و از آن خوشمان نمی­ آید کنار گذاشت؛ تاریخ امام حسین(ع) بدون یزید قابل مطالعه نیست؛ نمی ­توان از تمدن چند هزار سالۀ ایران سخن گفت، اما تاریخ ایران پیش از اسلام را نادیده گرفت، تاریخی که عناصر آن را پادشاهانی چون کوروش­ تشکیل می­ دهند. 


  این مطلب تا کنون 63 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تاریخ ,امام ,اسلام ,گذشته ,حسین ,مطالعه ,امام حسین ,تاریخ ایران ,تاریخ امام ,حوادث گذشته ,بدون یزید ,
  تاریخ خوب و تاریخ بد

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر